Czajnik na indukcję czy elektryczny – który wybrać?

Jeśli by chcieć wybrać jeden z najbardziej podstawowych sprzętów w kuchni, bez wątpienia wiele osób wskazałoby na czajnik. Dzięki niemu można w szynki i wygodny sposób przygotować gorącą wodę, czy też jedynie ją podgrzać. Od dawna trudnym wyborem była decyzja, czy wziąć czajnik gazowy, czy też może jednak elektryczny. Obecnie z racji tego, że gaz jest już rzadkością, najczęściej wybór polega na zdecydowaniu się pomiędzy modelem elektrycznym a indukcyjnym. Czym się te dwa czajniki pomiędzy sobą różnią, jakie są ich cechy charakterystyczne, a także, który z nich jest zwyczajnie lepszy?

Charakterystyka czajnika elektrycznego

Czajnik elektrycznym to niezwykle proste i intuicyjne w użytkowaniu urządzenie. To właśnie dzięki tej prostocie, szybkości działania oraz łatwości w użytkowania, tak szybko wyparł z rynku tradycyjny model gazowy. Obsługa czajnika elektryczna nie może być prostsza — wystarczy tylko nalać do niego odpowiednią dla siebie ilość wody, a następnie włączyć jeden przycisk. Po zagotowaniu się wody, przycisk odskoczy, a kontrolna lampka zgaśnie.
Czym konkretnie charakteryzują się czajniki elektryczne? Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego urządzenia jest niezwykła wręcz prostota działania. Do tego, aby ugotować w nich wodę potrzebne będzie tylko gniazdko elektryczne. Sprawia to, że taki czajnik może być używany praktycznie w każdy pomieszczeniu, a także może być zabierany na wakacje.
O czym jeszcze warto pamiętać? Są to urządzenia bardzo tanie, a także występujące w naprawdę ogromnej ilości wersji. Nie tylko od strony rozmiaru, lecz również materiału wykonania, czy też kolorystyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić model tak mały, jak 0,5 litra, wykonany ze szkła i właściwie w dowolnym kolorze.
Jak prezentują się jednak wady takiego rozwiązania? Co można zaliczyć do minusów czajników elektrycznych? Zdecydowanie najważniejszą wadą jest bardzo duża podatność na osadzanie się w nich kamienia, który regularnie należy usuwać przy pomocy specjalnych środków chemicznych. Dodatkowo obudowy czajników często mocno się nagrzewają, co może oznaczać duże ryzyko poparzenia. Na koniec warto również zauważyć, że takie modele posiadają bardzo małą sprawność energetyczną, czyli zużywają ogromne ilości prąd, żeby nagrzać stosunkowo niewielką ilość wody.

Charakterystyka czajnika indukcyjnego

Użytkownicy czajników świadomi wad i niedogodności, jakie towarzyszą używaniu wersji elektrycznej, zwracają bardzo dużą uwagę na modele indukcyjne. Czym one są i czym się charakteryzują?
Czajnik indukcyjny z pozoru niewiele różni się od tego klasycznego, podłączanego do gniazdka elektrycznego. Różnica jest jednak taka, że nie jest on podłączony żadnym kablem do gniazdka, lecz stawiany po prostu na płycie grzewczej. Oczywiście płyta nie jest zwykłym elektrycznym modelem, lecz płytą indukcyjną. Jakie to niesie ze sobą wady i zalety?
Czajnik indukcyjny to przede wszystkim niezwykła wygoda użytkowania. Czajnika nie trzeba ustawiać w odpowiedni sposób, aby nie nagrzała się zbyt mocno rączka, a także nie trzeba szczególnie dbać o jego czystość, ponieważ taki czajnik się nie brudzi. W wielu przypadkach jest to również model znacznie ekonomiczniejszy, czyli zużywający o wiele mniej prądu, niż wersja elektryczna. Rzecz jasna również i ten czajnik występuje na rynku w wielu różnych kolorach oraz rozmiarach.
Jakie są wady czajników indukcyjnych? Oczywiście jest nią konieczność posiadania płyty indukcyjnej, ponieważ bez niej taki czajnik będzie zwyczajnie bezużyteczny i nie zadziała na niczym innym. A jak wiadomo, takie płyty dość sporo kosztują. Innego typu wadą jest fakt, że czajniki te są droższe niż ich elektryczne odmiany, a co więcej, mogą być używane najczęściej jedynie w kuchni, bez możliwości zabrani ich na wakacje, ponieważ płyty indukcyjne są dość dużą rzadkością.

Czajnik na indukcję czy elektryczny?

Powstaje zatem bardzo ważne pytanie, które z tych rozwiązań będzie lepsze i które warto wybrać? Jeśli posiada się już płytę indukcyjną w domu, zdecydowanie lepszym wyborem będzie czajnik indukcyjny, ponieważ wykorzysta się potencjał ich możliwości za stosunkowo niewielką cenę. Jeśli jednak takiej płyty się nie posiada, oczywistym wyborem jest czajnik elektryczny.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.