Jaki telewizor do PlayStation czy Xbox’a wybrać?

0
171
Jaki telewizor do PlayStation czy Xbox'a wybrać?

Wiele osób decyduje się na kupno konsoli, którą w naszym kraju zazwyczaj jest PlayStation, ze względu na brak potrzeby kupowania akcesoriów niezbędnych do korzystania z komputera. Myszka, klawiatura, słuchawki czy głośniki i jeszcze parę mniej lub bardziej przydatnych dodatków, które w zależności od jakości wybranych przedmiotów, potrafią wynieść drugie tyle, co sam komputer. I choć konsola nie potrzebuje do działania tych wszystkich akcesoriów to nie obejdziemy się bez dodatkowych zakupów.

Czego potrzebujemy do korzystania z konsoli

Oczywistym jest przymus posiadania kontrolera do gry. Zazwyczaj jednak jeden lub dwa są dodawane do zestawu przy zakupie samej konsoli. Zdarza się, że tego kontrolera w zestawie nie ma lub ktoś potrzebuje ich więcej. Wtedy musi ponieść koszt rzędu paruset złotych. Kolejnym i ostatnim kryterium, jakie musimy spełnić, żeby korzystać z PlayStation jest kupno telewizora. I choć większość osób posiada już jeden lub więcej w domu to może okazać się, że nie wystarczy on, żeby w pełni cieszyć nowym nabytkiem.

Wybór telewizora nie powinien być bagatelizowany, bo choć oczywiście można grać na telewizorze sprzed dziesięciu lat, to nie będzie on w stanie pokazać pełni możliwości coraz nowszych generacji konsol. Należy więc przemyśleć, czy nie przydałby się mały upgrade odbiornika.
Gdy ktoś się już na to zdecyduje, przy wyborze nowego telewizora powinien kierować się kilkoma kryteriami, które będą miały duże znaczenie podczas jego nowego zadania.

Czym się kierować przy wyborze telewizora

Z pewnością znajdą się tacy, którzy przy wyborze będą patrzeć na kolor telewizora. Żeby wybrać odpowiedni należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość, czy jest wyposażony w funkcję HDR, czy obsługuje technologie 4K Ultra HD i wysokość InputLag’u.

W przypadku telewizorów działa zasada im większy, tym lepszy, w granicach rozsądku oczywiście. Decydując się na zakup, szczególnie gdy do dyspozycji mamy duże pomieszczenie, powinniśmy wybrać jak największy telewizor. Ma to największy wpływ na maksymalną odległość, o jaką można znajdować się od ekranu, żeby cieszyć się wysoką rozdzielczością. Istnieję wykres obrazujący tę zależność. I tak posiadając 50-calowy telewizor o rozdzielczości 4K optymalna odległość od ekranu wynosi 1,5 metra. Korzystając z 60-calowego odległość ta zwiększa się do prawie 2 metrów.

Następne, nad czym wato się pochylić to sprawdzenie, czy telewizor obsługuje funkcje HDR. Sprawia ona, że w scenie zanurzonej w mroku, obraz jest jasny, a ujrzenie szczegółów nie sprawia kłopotów. Funkcja jest szczególnie przydatna dla graczy, którzy przecież nie mogą pozwolić sobie na zgubienie przeciwnika w mroku.

Kolejnym elementem, który wprowadza grę na konsoli na wyższy poziom jest rozdzielczość 4K Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli, co w porównaniu do Full HD (1920×1080) robi ogromną różnicę. Dzięki tej technologii obraz wyświetlany na ekranie wygląda o niebo lepiej, jest bardziej wyrazisty i zachwyca jakością.

Kolejnym, istotnym dla graczy aspektem jest tak zwany InputLag. Określa on opóźnienie obrazu wyświetlanego na ekranie względem tego co robi gracz. Czyli czas, jaki minie od naciśnięcia guzika do wykonania ruchu przez bohatera. Opóźnienie nie jest duże, bo są to zaledwie milisekundy, ale nabierają znaczenia podczas gry sieciowej.
Telewizory z najwyższej półki utrzymują InputLag na poziomie 20 milisekund co jakiekolwiek ubytki w przesyłaniu danych są niewidoczne.

Wyborem, jaki jest często stawiany przed nabywcą, jest to jaką matrycę wybrać. Najczęściej można spotkać się z modelami wyposażonymi w QLED i OLED. Podczas gdy matryca OLED charakteryzuje się świetnym kontrastem, który jest gigantyczną zaletą gdy z telewizora korzystamy w zaciemnionym pomieszczeniu to specyfikacja QLED pozwala w pełni wykorzystać funkcję HDR i wykorzystywany jest w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych.

Stawiając sobie pytanie jaki telewizor do PlayStation czy Xbox’a wybrać ciężko jest otrzymać jednoznaczną odpowiedź. Wybierając odbiornik należy kierować się subiektywnymi potrzebami. Jeżeli konsola ma służyć do grania w pozycje sieciowe, szukaj takiego o niskim InputLag’u. Grając w piwnicy, szukaj takiego z matrycą OLED.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here