Domowe kino. Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Kino domowe to zestaw urządzeń, którego zadaniem jest dać nam namiastkę prawdziwego kina we własnym salonie. Jest to marzenie każdego kinomaniaka, dla którego ważne jest nie tylko samo obejrzenie filmu, ale także jego przeżywanie. Na zestaw kina domowego składa się kilka różnych urządzeń. Jakie funkcje pełni każde z nich? O tym możecie przeczytać poniżej.

Odtwarzacz – czym powinien się charakteryzować?

Jednym z najważniejszych elementów kina domowego jest odtwarzacz. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odtwarzanie filmów oraz muzyki. Powinien on obsługiwać różne formaty – DVD, Blu-ray oraz inne nośniki. Przy zakupie trzeba zwrócić szczególną uwagę na obsługę dwóch ostatnich, ponieważ ze względu na rosnącą jakość filmów coraz rzadziej możemy je spotkać na płytach DVD. Jakość filmu oferowana przez Blu-ray przybliży nieco seans do warunków kinowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odtwarzacz do kina domowego? Nowoczesne urządzenia mają również możliwość połączenia się z internetem. Jest to bardzo przydatna funkcja ze względu na dynamiczny rozwój różnego rodzaju serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO czy Disney. Daje to nam dostęp do setek, jeżeli nie tysięcy filmów i seriali, bez potrzeby wykorzystywania fizycznych nośników jak np. płyty. Recenzja konkretnego odtwarzacza pozwoli Ci lepiej zapoznać się z jego funkcjami, zaletami oraz mankamentami.

Głośniki do kina domowego – co warto o nich wiedzieć?

Żadne kino domowe nie może funkcjonować bez zestawu głośników. Aby stworzyć jak najlepsze efekty dźwiękowe, które dadzą nam namiastkę kina, rozróżnia się kilka ich rodzajów. Podstawę całego zestawu stanowią głośniki przednie, które odpowiadają za większość dźwięków oraz dialogi. Rolą głośnika centralnego jest ułatwienie odbiorcy powiązania dźwięku z obrazem. To jednak jeszcze nie koniec zestawu głośnikowego.

Kino domowe wyposażone jest także w głośniki efektowe oraz tylne. Odpowiadają one za dźwięki, których zadaniem jest stworzenie efektu poruszania się, np. przejeżdżających samochodów. Oprócz nich w skład zestawu wchodzi również subwoofer. Odpowiada on za emisję niskich, basowych tonów. Upraszczając, można powiedzieć, że odpowiada on za efekty specjalne. Dzięki niemu możemy poczuć m.in. drgania podczas wybuchów lub zderzeń znajdujących się w filmie.

Amplituner oraz wzmacniacz – podstawowe elementy kina domowego

Przechodzimy do kolejnych elementów, które wchodzą w skład zestawu kina domowego. Na pierwszy ogień przeanalizujmy amplituner. Urządzenie to znajduje swoje zastosowanie podczas oglądania filmów oraz grania w gry. Jego zadaniem jest zadbać o odpowiednie efekty przestrzenne, a także dobre wyeksponowanie dialogów. Dzięki jego działaniu oglądanie filmu lub granie w ulubioną grę wydaje się bardziej realistyczne.

Nieco odmienną funkcję pełni wzmacniacz. Jest on głównie wykorzystywany do odtwarzania muzyki oraz koncertów zarejestrowanych na płytach DVD lub Blu-ray. Jego działanie jest nakierowane na jak najlepsze wyłapywanie poszczególnych dźwięków, dzięki czemu słuchanie ulubionych utworów jest wynoszone do zupełnie nowego poziomu przyjemności. Doskonale sprawdza się on w dużych pomieszczeniach, ponieważ ułatwia roznoszenie się dźwięku.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl