Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz to urządzenie niezbędne w każdym domu. Ułatwia utrzymanie porządku, pomaga pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń z podłogi, dywanów, tapicerki. W sklepach są różne typy odkurzaczy, które różnią się przede wszystkim posiadanymi funkcjami, ułatwiającymi codzienne obowiązki. Niektóre odkurzacze umożliwiają pranie dywanów, inne są pomocne w usuwaniu roztoczy. Jaki odkurzacz warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje odkurzaczy

Kiedyś na sklepowych półka dostępne były wyłącznie tradycyjne odkurzacze poziome, przewodowe. Dziś oferta jest o wiele większa, na rynku pojawiają się nowoczesne i skuteczne urządzenia. Ze względu na sposób gromadzenia zanieczyszczeń można wyróżnić:

 • Odkurzacze workowe – w tych modelach zanieczyszczania zasysane są przez filtr prosto do worka. W zależności od preferencji można wybrać odkurzacz workowy z workami jednorazowymi lub workami płóciennymi, wielorazowymi.
 • Odkurzacze bezworkowe – te modele nie mają worka, tylko plastikowy pojemnik, który opróżnia się zapełnieniu.
 • Odkurzacze wodne – tego typu urządzenia mają specjalny pojemnik, napełniony wodą. Zbierane zanieczyszczania pozostają w wodzie, a czyste powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Odkurzacz wodny pozwala znacząco ograniczyć ilość pyłków oraz zarodników pleśni i grzybów.

Kolejnym typem, który cieszy się coraz większą popularnością, jest odkurzacz pionowy. Takie urządzenia są bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalają na pracę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. W ofercie są odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe. Ten drugi rodzaj pozwala pozbyć się plączącego kabla, ale wymaga regularnego ładowania. Odkurzacze przewodowe pozwalają na nie przerywaną pracę, najczęściej mają większą moc. Warto szukać produktów z długim kablem, pozwalającym na wygodne przemieszczanie się po domu. Wiele odkurzaczy pionowych ma w zestawie małe odkurzacze ręczne. To idealna opcja do czyszczenia trudno dostępnych miejsc i szczelin. W sklepach dostępne są także odkurzacze mopujące. To urządzenia, które pozwalają na jednoczesne sprzątanie podłóg twardych, wykładzin, kanap i foteli. Urządzenia mogą myć powierzchnię samą wodą lub z dodatkiem detergentów.

Najlepsze odkurzacze – czym się kierować?

Oferta odkurzaczy jest bardzo szeroka, dlatego ciężko zdecydować się na jeden, konkretny produkt. Specjaliści radzą, aby w trakcie wyboru skupić się najważniejszych parametrach oraz uwzględnić swoje osobiste preferencje. Co jest ważne?

 • Moc – urządzenia o wyższej mocy sprawdzą się do dywanów z grubym włosem, a także usuwania sierści zwierząt. Zgodnie z rozporządzaniem UE maksymalna moc w odkurzaczach to 900 W.
 • Siła ssania – ten parametr określa zdolność do pobierania zanieczyszczeń z odkurzanej powierzchni. Im wyższa wartość, tym większa łatwość wciągania osadzonych zanieczyszczeń.
 • Czas działania – osoby, które wybiorą odkurzacz bezprzewodowy, powinny sprawdzić, jaki jest czas działania urządzenia na jednym naładowaniu. Nowoczesne modele działają ok. 50-60 minut, co pozwala na posprzątanie całego mieszkania.
 • Rodzaj czyszczonej powierzchni – odkurzacz powinien czyścić wszystkie powierzchnie w domu tj. panele, dywany, wygładziny, parkiet itp. Ważne są wymienne końcówki, dzięki którym można dokładnie wyczyścić kanapy oraz inne trudno dostępne miejsca.
 • Poziom hałasu – zbyt duża głośność może wpływać negatywnie na komfort użytkowania. Warto znaleźć cichy odkurzacz, który w czasie pracy emitują ok. 50-60 dB.
 • Komfortowa praca – dobry odkurzacz powinien zapewniać wygodne i efektywne sprzątanie. Warto sprawdzić, czy w wybranych modelach są takie ułatwienia jak długi kabel, zwijacz do przewodu itp. Można również wybrać odkurzacz bezprzewodowy, który eliminuje problem z plączącym się pod nogami kablem.
 • Filtry – niektóre odkurzacze wyposażone są w zmywalny filtr HEPA, pozwalający usunąć roztocza, wirusy, bakterie, pyłki, zarodniki pleśni i grzybów itp. Takie urządzenia sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, alergicy i osoby o obniżonej odporności.
 • Dodatkowe funkcje – producenci oferują coraz nowocześniejsze urządzenia, wyposażone w takie funkcje jak mycie podłóg czy sterowanie za pomocą aplikacji. Ważne są także szczotki, dołączone do odkurzacza. Przyda się ssawka szczelinowa, turboszczotka, elektroszczotka, szczotka polerująca, szczotka z naturalnym włosiem itp.
 • Udogodnienia – najlepsze odkurzacze mają dodatkowe funkcje, poprawiające komfort sprzątania. Jest to m.in. wskaźnik zapełnienia worka, regulacja siły ssania, automatyczne czyszczenie filtra, prosty panel sterowania, podświetlenie LED, tryb cichy, funkcja prania itp.

Ranking odkurzaczy

Osoby, które nie wiedzą, jaki odkurzacz wybrać powinny sprawdzić ranking odkurzaczy. To bardzo przydane narzędzie, w którym można znaleźć najczęściej kupowane i najlepiej oceniane urządzenia. Rankingi są na bieżąco aktualizowane, regularnie pojawiają się nowe modele, które budzą zaufanie konsumentów. Opinie są wiarygodne, pochodzą z niezależnych źródeł, pozwalają zapoznać się z funkcjami odkurzaczy, a także porównać ceny. Obecnie w rankingu odkurzaczy workowych znajdują się taki urządzenia jak: Bosch BGB38BA3T, odkurzacz Electrolux Pure D82-4MG Silence, Miele complete c3 oraz Amica VM 2066 Fen Turbo. W grupie odkurzaczy pionowych znajdują się m.in. odkurzacz Electrolux Power Hygienic 800 EP81HB25WU, Bosch Unlimited Serie 7 ProAnimal BCS711PET, odkurzacz Philips AquaTrio serii 9000 oraz Samsung Jet 90 multi VS20R9044T2. Przed zakupem warto sprawdzić niezależny ranking odkurzaczy i upewnić się, czy wybrane urządzenie jest warte uwagi, jakie ma mocne i słabe strony. 

Jaki jest najlepszy odkurzacz? Taki, który spełnia wszystkie oczekiwania, ma wysoką skuteczność odkurzania i wszystkie potrzebne funkcje. Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego nie można polecić jednego, konkretnego modelu. Warto szukać urządzeń pochodzących od sprawdzonych producentów, cieszących się dobrymi opiniami. Taki wybór będzie gwarancją jakości i trwałości odkurzacza.


 Artykuł sponsorowany

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl