Zestaw głośnomówiący – bezpieczeństwo na drodze

Technologia cały czas się rozwija, a większość ludzi stara się iść z duchem czasu. I wcale nie ma się co dziwić – nowinki w dziedzinie cyfryzacji i techniki ułatwiają życie. Jakiś czas temu dla kierowców takim gadżetem stała się nawigacja GPS, dzięki której nie trzeba dłużej polegać na papierowej mapie oraz wskazówkach przechodniów. Zważywszy, że podczas jazdy samochodem zdarza się nam rozmawiać przez telefon, warto rozważyć zakup zestawu głośnomówiącego. Co to dokładnie jest i jakie są jego zalety?

Czym jest zestaw głośnomówiący?

Zestaw głośnomówiący jest urządzeniem, które pozwala na prowadzenie rozmowy telefonicznej w trakcie jazdy bez odrywania rąk od kierownicy. Swojego rozmówcę słyszymy w głośniku, a my możemy bardziej skupić się na drodze. Za pośrednictwem łączności bezprzewodowej bluetooth możemy z tym niewielkim sprzętem połączyć swój telefon i w każdej chwili go odebrać.

Zalety korzystania z zestawu głośnomówiącego

Pierwszą korzyścią posiadania takiego zestawu w swoim samochodzie jest bez wątpienia wygoda i komfort. Wiele osób decyduje się na korzystanie ze słuchawek bezprzewodowych. Podczas jazdy w mieście, szczególnie w godzinach szczytu zestaw głośnomówiący sprawdza się jednak dużo lepiej, a osoba po drugiej stronie jest lepiej przez nas słyszalna.

Następną zaletą sprzętu ułatwiającego rozmowy telefoniczne w aucie jest jego funkcjonalność. Sprzątając auto, stojąc w korku, wracając z pracy do domu, a nawet wykonując czynności służbowe, nie musimy rozłączać się z rozmówcą. Na ten temat często wypowiadają się kierowcy i dostawcy, którzy doceniają zestaw, przez który mogą nie tylko rozmawiać, ale też jednocześnie realizować zadania związane z ich pracą zawodową.

Zestaw głośnomówiący jest bardzo prosty w obsłudze. Jak zostało wspomniane już wcześniej, wystarczy połączyć z nim swój telefon za pomocą funkcji bluetooth. Minuta i gotowe!

W znacznym stopniu jest ułatwiona również komunikacja między kierowcami różnych pojazdów, którzy muszą utrzymywać ze sobą łączność na trasie, np. rodzinami wybierającymi się razem na wakacje, czy kierowcami jednej firmy przemieszczającymi się z punktu A do punktu B (świetnym przykładem są tutaj kierowcy tirów często podróżujący grupami w kolumnach).

Dobry zestaw głośnomówiący – cechy

Dobry sprzęt samochodowy umożliwiający rozmowy w trybie głośnomówiącym powinien wyróżniać się kilkoma cechami. I to właśnie nimi powinniśmy sugerować się podczas zakupów.

Duże znaczenie ma czas działania systemu, czyli to, ile godzin sprzęt jest w stanie nam służyć bez konieczności ładowania. Żywotność baterii odgrywa więc kluczową rolę.

W trakcie porównywania modeli powinniśmy brać pod uwagę kryterium dotyczące czasu samego ładowania baterii. Jeśli odbywając podróże samochodem, często korzystamy z urządzenia głośnomówiącego, proces ładowania nie może zajmować wiele godzin.

Inna pożądana funkcja to multiuse, która stwarza opcję podłączenia do systemu więcej niż jednego telefonu. W ten sposób jesteśmy dostępni zarówno dla rodziny i przyjaciół, jak i dla osób ze środowiska zawodowego. Jednocześnie możemy zatem odbierać telefon od partnera, ale także od szefa. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób żyjących „w biegu”, których zawód wymaga od nich bycia w gotowości nawet po godzinach pracy.

Bardzo przydatnym parametrem jest mikrofon redukujący szumy. Gdy z wnętrza naszego samochodu wydobywają się różne dźwięki (np. rozmowy, czy płacz dziecka), mijamy roboty drogowe lub silnik naszego auta głośno pracuje, mikrofon niweluje powstające zakłócenia, a nas dobrze słychać po drugiej stronie słuchawki.

Dobry głośnomówiący zestaw reaguje na nasze komendy głosowe. Wystarczy na głos powiedzieć: „Zadzwoń do mamy” albo „Odbierz telefon”, a wybrany model zrobi to za nas. To spore ułatwienie – od momentu wybrania numeru aż do zakończenia konwersacji wciąż trzymamy ręce na kierownicy, co może zapobiec spowodowaniu wypadku na drodze.

Pamiętajmy: jako kierowcy musimy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo własne, pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl