Dobry tani laptop – nie dla każdego

Planując zakup nowego laptopa często zupełnie nie wiemy, jaki będzie dla nas najodpowiedniejszy. Na rynku znajdziemy wiele modeli, różniących się od siebie parametrami technicznymi. Zatem wybór na pewno nie będzie prosty, choć nie trudno jest znaleźć dobre tanie laptopy znanych producentów, to niekoniecznie dla każdego będą się nadawać.

Od czego zacząć?

Po pierwsze musimy określić jaką funkcję ma pełnić nasz wymarzony laptop. Zupełnie inne parametry muszą posiadać urządzenia używane głównie przez domowników do przeglądania Internetu i oglądania filmów lub do grania w gry. Biznesmeni lub osoby pracujące w domu za pomocą komputera również mają kompletnie inne wymagania, szczególnie jeśli spędzają z nim dużo czasu w podróżach służbowych.

Zatem jeśli nasze wymagania nie są zbyt wygórowane i nie dysponujemy dużym budżetem to idealnym wyborem będzie laptop multimedialny / konsumencki. Tego typu komputer daje nam możliwość
bezproblemowej i płynnej obsługi w trakcie oglądania filmów, przeglądania Internetu i korzystania od czasu do czasu z pakietu programów biurowych – również dobrze sobie radzi z prostymi grami. Laptop konsumencki nie oferuje dużej wydajność, ale rekompensuje to w stosunkowo długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Dodatkowo jego cena nie jest zbyt wysoka, co bardzo zachęca do zakupu.

Inaczej wygląda sprawa z zakupem komputera przez użytkowników biznesowych, którzy wykorzystują je jako swoje jedyne narzędzie pracy. Modele urządzeń kierowanych do klientów biznesowych cechują się przede wszystkim 13- 14-calową konstrukcją, dużą wytrzymałością i długim czasem pracy baterii, przy tym oczywiście muszą być w miarę poręczne i lekkie. Ponadto urządzenia wykonane wytrzymałego aluminium lub włókna węglowego posiadają matowy ekran, który świetnie się sprawdza podczas pracy w mocnym dziennym świetle, a także bogaty zestaw złączy. Nowsze modele są wyposażone także w czytnik linii papilarny – sprawdza się jako najlepszy sposób na zabezpieczenie komputera. Niestety ich ceny mogą sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, co absolutnie nie odstrasza klientów biznesowych.

Gracze – to kolejna grupa klientów, dla której potrzebne są laptopy z innego segmentu. Ich głównym wymaganiem jest bardzo wysoka wydajność procesora, który pozwoli na komfortową grę w najnowsze i najgłośniejsze propozycje. Równie ważny jest ekran, a raczej karta graficzna o szybkim czasie reakcji, podświetlana i wygodna klawiatura, czy też dobrej jakości wbudowane głośniki. Wszystko to zapewnia laptopy skonstruowane do gier, które powoli wypierają znane dawniej komputery stacjonarne. Sama konstrukcja nie należy do najlżejszych i poręcznych, wszystko za sprawą ekranów 15,6-17,3 – calowych oraz rozbudowanych efektywnych układów chłodzenia. Niestety czas pracy na baterii jest mocno ograniczony. Poza tym cena również jest bardzo wysoka, za topowe modele trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dla ludzi pracujących w branżach IT producenci laptopów również przygotowali kilka propozycji. Mobilne stacje robocze naszpikowane są najwydajniejszymi podzespołami. Świetnie sprawdzają się jako narzędzie pracy dla programistów, grafików czy osób zajmujących się obróbka zdjęć czy filmów. Za tak wysoką jakość niestety trzeba dużo zapłacić.

Na co zwrócić uwagę kupując mobilny komputer?

Jeśli już wiemy, z jakiego segmentu chcemy mieć laptop, to już połowa sukcesu. W zależności od dysponowanego budżetu w każdym segmencie możemy kupić laptop nieco tańszy i droższy. Teraz należy skupić się jeszcze na kilku głównych parametrach, czyli ekranie i rozdzielczości matrycy, procesorze, karcie graficznej i pamięci RAM. Jeżeli sami mamy problem w ocenie tych parametrów możemy poprosić znajomego, który ma w tej dziedzinie większą wiedzę i doświadczenie lub ekspedienta w sklepie. Nie zapominajmy tylko o jednym – jeśli nie mamy zamiaru wykonywać prac na tym komputerze wymagających dużej wydajności i mocy to postawmy na ekonomię. Racjonalne wybory najbardziej się opłacają i nie cierpi przy tym nasz budżet domowy.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.