Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza?

Jeżeli chociaż raz miałeś okazję składać własnoręcznie komputer, z pewnością wiesz czym jest pasta termoprzewodząca. Nie jest ona jednak stosowana tylko w komputerach – ma szerokie użycie w wielu dziedzinach elektroniki, pomagając przewodzić ciepło i chłodzić podzespoły elektroniczne.

Na rynku dostępnych jest wiele past termoprzewodzących, a co roku przeprowadzane są testy mające na celu wyłonić najskuteczniejszą pastę. Jakie rodzaje past termoprzewodzących są dostępne i jak wybrać najlepszą?

Jak działa pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca jest najczęściej spotykana w małych, plastikowych strzykawkach dla ułatwienia nakładania, gdyż zazwyczaj używamy jej tylko bardzo mało ilości. Sama pasta nakładana jest na grzejące się podzespoły elektroniczne jako warstwa pomiędzy podzespołami odprowadzającymi ciepło, jak na przykład między procesorem a układem chłodzącym w komputerze.

Pasta wypełnia mikroskopijne nierówności na powierzchni styku, zwiększając powierzchnię przewodzenia ciepła. Istnieje mnóstwo rodzajów past termoprzewodzących, a każda z nich posiada swoje unikalne cechy – zależnie od tego, do czego planujesz użyć pasty, powinieneś rozważyć użycie jednej z nich.

Jakie są rodzaje pasty termoprzewodzącej?

Pasta termoprzewodząca może składać się z różnych składników. Najczęściej jest to silikon, srebro, ceramika, a nawet syntetyczne diamenty. Istnieją też pasty miedziane, których nie należy nakładać na radiatory aluminiowe ze względu na możliwość korozji, oraz pasty aluminiowe, których nie należy nakładać na miedź. W zależności od tego, z czego składa się nasza pasta, może posiadać inne zdolności przewodzenia ciepła. 

Dostępne na rynku pasty mogą się też różnić od siebie konsystencją – jedne mają konsystencję płynnego korektora do tekstu, a inne są gęste i lepkie. Materiał, z którego wykonana została pasta wpływa również na zakres temperatur w którym może działać – niektóre pasty są w stanie wytrzymać nawet ekstremalnie niskie temperatury!

Najlepsza pasta termoprzewodząca – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli używamy pasty termoprzewodzącej do komputera, warto zwrócić uwagę na jej wydajność i wskaźnik przewodzenia ciepła. Jeżeli kupimy najtańszą pastę termoprzewodzącą, może okazać się, że temperatury podzespołów będą duże wyższe, niż przy użyciu ciut droższej.


Szukasz wydajnych past termoprzewodzących w niskich cenach? Wejdź na tme.eu i sprawdź naszą pełną ofertę – do wyboru dziesiątki profesjonalnych past termoprzewodzących dostępnych w tubkach, foliach, puszkach i strzykawkach.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.