Dlaczego włączanie kierunkowskazów jest istotne podczas manewrów, zmiany pasa ruchu i parkowania

Jak wynika z danych centralnej ewidencji pojazdów, po Polskich drogach na koniec 2022 roku poruszało się prawie 27 milionów samochodów, a liczba nowych zarejestrowanych samochodów wzrosła o 577 tysięcy. Nic nie wskazuje na to, aby więc natężenie ruchu w naszym kraju miało się w najbliższym czasie zmniejszać. 

Musimy więc, jako kierowcy, umieć nie tylko ze sobą współistnieć, ale ze sobą współpracować. Tylko w ten sposób może nam się udać zmniejszyć liczbę wypadków i stłuczek na drogach.

Współpraca na drodze, podobnie jak w innych miejscach, może działać sprawnie tylko jeśli zainteresowane strony mogą się ze sobą komunikować. W naszym przypadku kanałem komunikacji są właśnie kierunkowskazy. Opiszemy więc, jak ich poprawnie używać i jak mrugająca pokrywa lusterka może wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo podczas parkowania i zmieniania pasa ruchu.

Rola kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu

Zmiana pasa ruchu jest jednym z manewrów, który prowadzi do największej liczby stłuczek na drogach. Manewr ten może być jednak również niebezpieczny, kiedy chodzi o drogę szybkiego ruchu lub autostradę. Prędkości rozwijane na tego typu drogach są na tyle duże, że zderzenie, które w mieście skończyłoby się na zadrapanym lakierze, na autostradzie może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku.

Dlatego tak ważne jest, aby bez względu na sytuacje na drodze i panujące warunki zawsze, ale to zawsze, informować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach włączając kierunkowskaz.

Rola kierunkowskazów podczas parkowania

Parkowanie może nie jest tak niebezpieczne jak zmienianie pasa ruchu, ale nie oznacza to jeszcze, że podczas wykonywania tego manewru nie warto używać kierunkowskazu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki prawidłowy nawyk uchroni cię przed stłuczką na parkingu wynikającą z nieporozumienia. Co więcej, w takiej sytuacji to ten kierowca, który nie włączył kierunkowskazu, będzie pociągnięty do odpowiedzialności, bo to on złamał przepisy.

 

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl