Jak wybrać tablet do rysowania?

Należy mieć świadomość, że tablety graficzne są niezastąpionymi urządzeniami nie tylko i wyłącznie przy projektowaniu, ale również rysowaniu czy retuszowaniu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej zaawansowane myszki komputerowe nie będą w stanie dorównać wspomnianym urządzeniom pod względem dokładności. Warto wiedzieć, że tablety graficzne umożliwiają użytkownikom niezwykle precyzyjnie tonować kreski. Jak wiadomo praca z piórem nie będzie tak męcząca, jak praca z myszką. Jaki tablet do rysowania wybrać? Czym należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Powierzchnia robocza

Bardzo istotne znaczenie będzie miała powierzchnia robocza. Należy mieć świadomość, że powinna być ona proporcjonalna do ekranu, z którym będzie pracował użytkownik. Warto wiedzieć, że tablet niewielkich rozmiarów nie będzie najlepszym połączeniem z dużym monitorem. Godny uwagi jest bowiem fakt, że nawet najbardziej delikatny ruch rysikiem będzie zdecydowanie większy na monitorze. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że wymiary tabletów graficznych dostępnych na rynku podawane są za pomocą liter: S, M, L itd. Należy pamiętać, że rozmiar S będzie odpowiadał formatowi A6, z kolei M – A5. Osobom pracującym na kilkunastocalowym laptopie w zupełności powinien wystarczyć tablet o rozmiarze M lub S.

Rozdzielczość

Koniecznie jest uwzględnienie rozdzielczości. Będzie ona oddziaływała na odwzorowanie określonych szczegółów. Warto wiedzieć, że im większa będzie rozdzielczość, tym lepiej zostaną odwzorowane poszczególne detale. Godny uwagi jest fakt, że producenci podają rozdzielczość w liniach na cal [lpi]. Oznacza to w najprostszym możliwym ujęciu, że im wyższa będzie wspomniana rozdzielczość, tym lepiej dla użytkownika. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w produkt, który będzie posiadał rozdzielczość przynajmniej 2000 lpi.

Współczynnik proporcji

Zdecydowanie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać ma współczynnik proporcji. Należy mieć świadomość, że tablety graficzne tak samo, jak monitory posiadają pewne proporcje. Ponadto wspomniany współczynnik proporcji ma tak istotne znaczenie, jak rozdzielczość czy powierzchnia robocza. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy omawiany tablet będzie miał zupełnie inne proporcje od monitora to obraz, który będzie przeniesiony na ekran zostanie zniekształcony. Oczywiście należy mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach możliwe jest odpowiednie dostosowanie proporcji powierzchni urządzenia do proporcji naturalnej.

Typ urządzenia

Osoba zainteresowana zaopatrzeniem się w omawiany produkt powinna przede wszystkim wiedzieć, czy potrzebny będzie jej klasyczny tablet do rysowania czy tablet graficzny z wyświetlaczem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępne są także tablety z wbudowanym komputerem. Oczywiście każdy produkt ma zarówno zalety, jak i wady. Można jednak zaobserwować, że zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się tablety przeznaczone typowo do rysowania.

Liczba poziomów nacisku

Nie wszyscy mają świadomość, że w specyfikacji omawianego produktu można bez żadnego problemu znaleźć informację o liczbie występujących poziomów nacisku. Warto wiedzieć, że im wyższa będzie wspomniana liczba, tym lepiej dla użytkownika. Oznacza bowiem w najprostszym możliwym ujęciu większą czułość roboczej powierzchni, a także zdecydowanie dokładniejsze odwzorowanie ruchu rysika.

Dodatkowe funkcje

Należy zdawać sobie sprawę, że dostępne na rynku tablety graficzne przeznaczone do rysowania mogą być dodatkowo wyposażone przez producentów w kilka istotnych przycisków. Użytkownik ma możliwość zaprogramowania ich, by np. aktywowały zdecydowanie najczęściej wykorzystywane funkcje.

Cena

Cena tabletu będzie oczywiście uzależniona od funkcjonalności i parametrów. Najprostsze produkty dostępne są już za kilkaset złotych. Z kolei osoby zainteresowane zaopatrzeniem się w urządzenia posiadające znacznie lepsze parametry muszą liczyć się z wydaniem około 1000 złotych. Na rynku dostępne są także urządzenia z wyświetlaczem. Ich cena wynosi jednak około 2000 złotych.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.