Jaka jest najlepsza aplikacja do biegania?

Bieganie od zawsze było znakomitą aktywnością fizyczną, jednak od paru lat Polacy oszaleli na punkcie joggingu. Jest to sport, który nie wymaga użycia sprzętu. Biegać każdy może. Wystarczy włożyć buty, ubrać wygodny strój i można zacząć biec po ulicy, chodniku, lesie czy parku miejskim. Bieganie dla wielu osób stało się sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także metodą na poprawę kondycji i zdrowia. Jednak, żeby móc poprawić swoje wyniki, trzeba je monitorować. Jaka zatem jest najlepsza aplikacja do biegania?

Zobacz także: Aplikacja do mierzenia kroków – kiedy się przydaje?

Aplikacje do biegania – jak działają?

Krótkie trasy biegowe dla wielu są niewystarczające. Coraz więcej osób decyduje się na przebiegnięcie półmaratonu, a nawet maratonu i mowa jest tu oczywiście o amatorach, a nie o zawodowych sportowcach. Jednak w celu poprawy wyników niezbędne jest monitorowanie biegu. Do tego celu najlepiej zainstalować aplikację, która bazuje na GPS. Głównym zadaniem aplikacji jest pomiar dystansu pokonanego w określonym czasie i na określonym terenie. Taka aplikacja działa podobnie jak GPS w samochodzie, a dodatkowo są w niej uwzględnione różnice wysokości lub przewyższenia. Na ekranie smartfona można sprawdzić na mapie przebiegniętą trasę i porównać ją z innymi osobami, które pokonały ten sam dystans.

Jakie funkcje powinna zawierać najlepsza aplikacja do biegania?

Aplikacje do biegania nie są skomplikowane, a interfejs jest najczęściej intuicyjny. Przed biegiem należy jedynie wybrać, czy osoba będzie biegła, czy szła i można rozpocząć trening. Jeśli w trakcie biegu nastąpi przerwa, to wystarczy zatrzymać aplikację, a następnie można wznowić trening. Zdecydowana większość osób decyduje się na darmowe aplikacje, które w zasadzie mają takie same lub bardzo podobne funkcje. Pierwszą i podstawową jest pomiar dystansu. Bardzo ważnym elementem jest także podział na kategorie, czyli można wybrać chód, bieganie, sprint czy jazdę na rowerze. Zdecydowana większość aplikacji umożliwia dołączenie do rywalizacji, co motywuje do osiągania coraz to lepszych wyników. Nie bez znaczenia jest oczywiście interfejs, który powinien być prosty i przejrzysty w obsłudze. Biegając po lesie, można czasami stracić zasięg, dlatego dobra aplikacja działa także w trybie offline.

Najlepsza aplikacja do biegania

Jeszcze do niedawna niezastąpiona i najbardziej znana była aplikacja Endomondo, która niestety zniknęła już z rynku. Z powodzeniem zastąpiła ją aplikacja polecana przez twórców Endomondo MapMyRun. Jest ona bardzo podobna do Endomondo, a dodatkowo ma bardzo podobne funkcje. Oczywiście apka jest darmowa i doskonale sprawdza się w przypadku większości biegaczy. Jeśli jednak ktoś poszukuje czegoś innego, to może wybierać spośród wielu darmowych aplikacji, które mają bardzo podobną strukturę i funkcje. Godna polecenia jest Strava, która ma polskie menu i rejestruje dystans, aktywności oraz ma podział na różne kategorie. Dużą zaletą są rozbudowane tryby wirtualnych rywalizacji, które dla wielu biegaczy są bardzo ważne podczas treningów. Aplikacja ta jest dostępna na system Andriod oraz iOS.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl