Smartwatch – co to jest, jak działa i kiedy warto go używać?

Każdy z nas na co dzień wykonuje wiele różnych rzeczy, jest aktywny i chce żyć pełnią życia bez martwienia się o drobnostki. Zadaniem technologii jest umożliwienie nam spełnienia tej potrzeby, przy jednoczesnym wsparciu w dążeniu do codziennych celów, jak na przykład pamiętanie o konkretnym spotkaniu, wykonanie dobrego treningu czy spożycie posiłku o wskazanej porze. Smartwatch jest jednym z tych technologicznych nowinek, które posiadają naprawdę duże możliwości w zakresie ułatwiania nam codziennego życia. Czym dokładnie są i czemu warto rozważyć ich zakup?

1. Co to jest smartwatch?

2. Jak działa smartwatch?

3. Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

4. System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Co to jest smartwatch?

Współcześnie coraz częściej i mocniej otaczamy się najróżniejszymi sprzętami elektronicznymi. Nie inaczej jest w przypadku zegarków, które wiele osób chętnie wymienia na smartwatch – elektroniczną, inteligentną wersję klasycznego czasomierza, bazującą na systemie operacyjnym i zdolną do współpracowania z naszym telefonem czy komputerem. Dla osób preferujących większy minimalizm dostępny jest również smartband, czyli bardziej okrojona, smuklejsza wersja urządzenia, często też z o wiele skromniejszym repertuarem możliwości. Jednym z największych atutów smartwatcha jest możliwość monitorowania naszej aktywności fizycznej, jak na przykład ilość kroków wykonanych w danym dniu, co szczególnie spodoba się osobom lubiącym poświęcać czas na sport i ruch.

Jak działa smartwatch?

Smartwatch łączy się z naszym telefonem poprzez Bluetooth. Poza standardowym wyświetlaniem godziny czy aktualnej pogody posiada jeszcze wiele innych możliwości, których ilość i dostępność jest zależna od modelu urządzenia. Co ważne, aby taka para urządzeń mogła ze sobą współpracować, ich systemy operacyjne muszą być w stanie współgrać – jest to bardzo ważna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Dodatkową zaletą inteligentnych zegarków jest ich różnorodność – dzięki mnogości modeli i wzorów każdy jest w stanie znaleźć coś, co będzie w stu procentach spełniać jego wymagania. Najczęściej wybieramy smartwatch ze względu na chęć monitorowania naszej aktywności, jednak nie jest to jedyna opcja. Osoby lubiące cyfrowe gadżety, zabiegane czy związane z biznesem również znajdą egzemplarz odpowiedni dla siebie. Wiele ciekawych wariantów tego urządzenia, dostępnych w różnych wariantach cenowych i technicznych znajdziesz w sklepie Neonet.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Inteligentny zegarek nie mógłby być prawdziwie „inteligentny”, gdyby nie posiadał szeregu opcji, z których moglibyśmy korzystać. Do podstawowych możliwości obecnych w każdym modelu zaliczymy między innymi:

 • możliwość nawiązania połączenia z telefonem, najczęściej poprzez Bluetooth;
 • odbieranie powiadomień, wiadomości i innych notyfikacji ze smartfona;
 • sterowanie niektórymi aplikacjami z poziomu zegarka;
 • zarządzanie poprzez ekran dotykowy, rzadziej za pomocą przycisków.

Poza niezbędnym minimum funkcji są jeszcze inne, zależne już od rodzaju smartwatcha, jaki wybierzemy. W tej kategorii znajdziemy na przykład:

 • możliwość przeglądania internetu na wyświetlaczu zegarka;
 • wodoszczelność urządzenia;
 • funkcje sportowe, jak mierzenie liczby kroków, tętna, spalanych kalorii;
 • dostępność odrębnych, prostych aplikacji i gier;
 • możliwość selekcjonowania powiadomień, wiadomości, maili i innych pod kątem ich ważności.

Poza funkcjami możemy również wyodrębnić inny podział smartwatchy, skupiający się wokół tego, kim jest użytkownik. Szukając zegarka w ten sposób możemy zdać się na daną kategorię i mieć pewność co do tego, że urządzenie spełni nasze oczekiwania. Smartwatche dla biegaczy i osób aktywnych będą zawierały w sobie wszystkie funkcje niezbędne przy uprawianiu sportu, a te dedykowane dla osób lubiących gadżety zachwycą przede wszystkim niebagatelnym designem. Także osoby zabiegane i zapracowane znajdą coś dla siebie: w kategorii smartwatchy dla biznesu znajdziemy egzemplarze pozwalające segregować powiadomienia, umawiać spotkania i wykonywać inne istotne akcje bez konieczności używania telefonu.

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Co do zasady każdy inteligentny zegarek musi posiadać system operacyjny, dzięki któremu mamy dostęp do wszystkich interesujących nas opcji. Aby tandem smartwatch + smartfon działał, oba systemy muszą być ze sobą kompatybilne. W przypadku zegarków mamy do wyboru trzy opcje:

 • Android WearOS, wcześniej znany pod nazwą Android Wear: współpracuje zarówno z Androidem, jak i iOS;
 • Tizen: dedykowany głównie do smarfronów Samsung, choć pracuje również z iOS;
 • watchOS: przeznaczony do smartfonów Apple.

Przy wyborze smartwatcha należy zwrócić uwagę, czy producent nie zastrzegł kompatybilności tylko z określonymi modelami telefonów. Czasem jest to główne kryterium wskazujące, czy połączymy oba urządzenia, nawet jeżeli zegarek posiada system teoretycznie współpracujący z tym znajdującym się w naszym smartfonie.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.