Transport z Chin – co warto importować z tego kraju?

W Chinach koszty produkcji są znacznie niższe niż w innych krajach. Z tego względu coraz więcej firm przenosi swoją produkcję na rynek azjatycki. Jest także duża część osób, która importuje bezpośrednio towary z Chin i sprzedaje je na polskim rynku. Jakie towary warto przywozić z Chin? Jaką drogą najszybciej można otrzymać towar?

Czy import z Chin się opłaca?

Każda działalność jest opłacalna, jeśli zostanie dokładnie przemyślana. Coraz większa liczba osób decyduje się na przywożenie towarów z Chin i sprzedaż bez pośredników. Jest szereg formalności, które należy spełnić, jednak ta forma się opłaca i może przynieść spore zyski. Nie oznacza to, że każdy, kto będzie importować z Chin, będzie zarabiać krocie. Przede wszystkim trzeba znaleźć niszę na rynku i przywozić towary od sprawdzonego dostawcy. Produkty muszą być wysokiej jakości w niskiej cenie. Najlepiej postawić na towary, których nie można znaleźć na rynku. Trzeba pamiętać także o certyfikatach i atestach, dopuszczających dany produkt do obrotu na rynku unijnym i polskim. Na pewno jest to ciekawy sposób na życie i można na nim zarobić.

Transport z Chin drogą morską, lądową czy powietrzną?

Sprowadzanie towarów z Chin nie jest prostą sprawą. Z racji tego, że jest to inny kontynent, to czas przywozu okazuje się dość długi. Najwięcej towarów przybywa do Polski i Europy drogą morską. Transport z Chin statkami jest najbardziej opłacalny, gdyż można na pokład załadować wiele ton towarów. Jednak taka opcja jest najdłuższa w realizacji. Zazwyczaj statek przypływa w ciągu trzech, czterech tygodni. Mogą się jednak zdarzyć opóźnienia. Droższą opcją jest transport kolejowy, jednak czas dostawy skraca się do około tygodnia. Najdroższą formą jest transport lotniczy. Taką metodę wybierają dostawcy importujący delikatne towary oraz bardzo wartościowe przedmioty. Również te z krótkim okresem przydatności najlepiej transportować drogą lotniczą.

Jak zostać importerem z Chin?

Import towarów z Chin nie jest zajęciem dla każdego. Przede wszystkim trzeba być obrotną osobą, która nie boi się wyzwań. Trzeba także na bieżąco sprawdzać przepisy prawa międzynarodowego, które mogą ulec zmianie. Rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia należy rozpocząć od założenia firmy w Polsce. Kolejnymi krokami jest uzyskanie numeru EORI i zarejestrowanie się w BDO. W internecie jest bardzo dużo poradników i filmów instruktażowych pokazujących krok po kroku, jak to zrobić. Nie wolno zapomnieć o znalezieniu dobrego dostawcy, który będzie oferować wysokiej jakości towary. Można samodzielnie pojechać do Chin i rozpocząć rozmowy handlowe. Jest także możliwość znalezienie pośrednika albo skorzystania ze specjalnych platform umożliwiających nawiązanie kontaktów handlowych z dostawcami z Chin. Na pewno należy każdego dostawcę zweryfikować i sprawdzić, czy działa legalnie. Warto także przed złożeniem zamówienia, poprosić o próbki towarów. Jeśli wszystko będzie w porządku, to należy podpisać umowę i czekać na dostawę. Na granicy należy opłacić cło i nie wolno zapomnieć o podatku VAT.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl