Dlaczego zakrzywiony monitor będzie dobrym rozwiązaniem dla graczy?

Zakrzywiony monitor od pewnego czasu zdaje się cieszyć dużą popularnością wśród użytkowników. Wygląda nowocześnie, ale też oferuje jeszcze większe wrażenia wizualne niż monitory z płaskim ekranem. Dlaczego warto wybrać go jako uzupełnienie sprzętu gamingowego? Poznaj wszystkie jego zalety, które wpłyną na większą przyjemność z grania.

Zakrzywiony monitor – czym się charakteryzuje?

Zakrzywione monitory to dość nowe rozwiązanie. Mają one kształt wycinka okręgu, który odpowiada budowie ludzkiego oka. W przypadku większości modeli zakrzywienie określa się parametrem 1500R, 1800R lub 3000R. Pierwszy z nich to wycinek obwodu okręgu o średnicy 150 cm, drugi 180 cm, a trzeci 300 cm. Najnowsze monitory, takie jak monitor 49 cali zakrzywiony Odyssey OLED G9, mają niższy parametr R.

Doświadczenie pokazuje, że najlepszy kąt widzenia to 90 stopni. W przypadku szerokich monitorów możemy więc mieć do czynienia z pogorszoną jakością obrazu w pobliżu krawędzi, gdy siedzimy bezpośrednio przed ekranem. Problem ten rozwiązuje właśnie zakrzywiony monitor, dzięki któremu mamy niemal stały kąt widzenia w każdej części ekranu. Zakrzywienie sprawia również, że nasze oczy mniej się męczą, a odbicia światła zostają zminimalizowane.

Jak wpływa zakrzywiony monitor na wrażenia z gry?

Zakrzywiony monitor sprawia, że jesteśmy otoczeni obrazem. Oszukuje nasze zmysły i wciąga w sam środek akcji, dzięki czemu możemy poczuć się częścią świata wirtualnego. Wydarzenia w grze rozgrywają się dosłownie wokół nas. W ten sposób możemy doświadczyć jeszcze większych emocji, które daje nam gra.

Warto jednak pamiętać, że zakrzywione monitory oferują nam o wiele więcej, bowiem dostępne modele, jak np. monitor 34 cale zakrzywiony CJ791, oferują wysoką częstotliwość odświeżania ekranu rzędu 100 Hz, a nawet więcej. Najnowsze monitory mają aż 244 Hz, co jest niezwykle imponującym wynikiem. Parametr ten w istotny sposób wpływa na płynność obrazu – zwłaszcza w bardziej dynamicznych i wymagających grach.

A jeśli nie chcemy odstawać od przeciwników, warto również spojrzeć na czas reakcji, który w nowych modelach wynosi 1ms. Monitor 49 cali zakrzywiony Oddysey OLED G9 oferuje nawet 0,03 ms*. Dzięki temu jesteśmy w stanie reagować szybciej – robić uniki, zadawać ciosy, wykonywać kontry. W przypadku gry z przeciwnikami online ma to ogromne znaczenie.

Na jakość obrazu, a tym samym na jeszcze lepsze wrażenia z gry, wpływa też wysoka rozdzielczość ekranu, a także najnowsze technologie, takie jak matryca OLED,

procesor Neo Quantum Pro czy HDR10. Dzięki tym technologiom i ulepszeniom zyskujesz głęboką czerń, żywe kolory i olśniewającą biel, które ożywiają każdą scenę.

Jaki rozmiar monitora wybrać?

Podstawowym wyborem, który może spełnić nasze oczekiwania jest monitor 27 cali zakrzywiony. Można powiedzieć, że współcześnie to takie minimum wymagań. Jeśli jednak chcemy całkowicie zanurzyć się w rozgrywce, warto wybrać monitor 34 cale zakrzywiony lub nawet 49 cali. Dadzą nam one jeszcze lepsze wrażenia i pomogą dostrzec więcej szczegółów, co wpłynie na nasz końcowy odbiór.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*GTG* „0,03 ms” jest zakresem średniego czasu reakcji między 0,01 do 1,00 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”).* GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl