Jeszcze parę lat temu system Windows 10 miał być ostatnim systemem operacyjnym tej marki. Jednak w międzyczasie zmieniły się plany i został wprowadzony nowy Windows 11. Niestety wielu użytkowników ma problemy z jego instalacją na starszym sprzęcie. Jak zainstalować Windows 11 na starym komputerze? Czy jest to w ogóle możliwe?
Zobacz także: Wiedźmin 4 – co wiem o najnowszej odsłonie przygód Geralda
Windows 11 – dlaczego ciężko zainstalować go na starszym sprzęcie?
Producent w przypadku Windowsa 11 postawił w dużej mierze na bezpieczeństwo. W poprzedniej wersji chodziło o to, aby jak największa grupa użytkowników skorzystała z tego oprogramowania. W najnowszej wersji jednak gigant nieco zmienił swoje zasady i wprowadził wiele obostrzeń, które wymagają nowoczesnego sprzętu. Przede wszystkim najważniejsza zmiana dotyczy systemu BIOS. Przy instalacji Windows 11 można jedynie korzystać z UEFI, które musi mieć włączoną funkcję bezpiecznego rozruchu. Dla wielu osób jest to już znaczną przeszkodą. Dodatkowo musi także być włączony moduł TPM 2.0, który niestety nie jest kompatybilny z wieloma starszymi procesorami.
Jak sprawdzić, czy Windows 11 będzie działać na danym komputerze?
Nie każdy zna się na komputerach, ale są dostępne programy, przy pomocy których można z łatwością sprawdzić, czy sprzęt spełnia wymagania. Ze strony Microsoft można pobrać aplikację PC Health Check, która sprawdzi kondycję komputera i pokaże, czy możliwa jest instalacja systemu. Można także sprawdzić na stronach producentów procesorów, które z nich są kompatybilne z Windows 11. Każdy, kto kompletnie nie zna się na komputerze, powinien udać się do informatyka, który w ciągu kilku chwil ustali, czy sprzęt nadaje się do instalacji Windows 11.
Czy można ominąć zabezpieczenia i zainstalować Windows 11 na starym komputerze?
Są pewne sposoby, dzięki którym można zainstalować nowy system na starym sprzęcie. Wymaga to jednak fachowej wiedzy oraz wprowadzenia kilku zmian. Przede wszystkim, jeśli procesor nie spełnia wymagań, to należy włączyć edytor rejestru i wprowadzić zmiany dotyczące modułu TPM. Jest to czynność, która wymaga ostrożności. Osoby niedoświadczone w tej materii powinny oddać komputer w ręce fachowca, który zrobi to dobrze i bezpiecznie. Jeśli w BIOS nie ma włączonej funkcji bezpiecznego rozruchu, to należy ściągnąć obraz ISO systemu oraz darmową aplikację Rufus. Przy instalacji systemu należy zaznaczyć opcję instalacji bez TPM oraz bezpiecznego bootowania. Oczywiście należy pamiętać, że jest to ryzykowne posunięcie, a system może czasami działać niepoprawnie. Jednak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z Windowsa 11 na starym sprzęcie.
Czy warto zainstalować Windows 11?
Jest wielu zwolenników nowego systemu, jak i wielu przeciwników. Najnowszy Windows ma wiele funkcji, które oczywiście mogą się przydać lub nie. Przede wszystkim zmieniona została szata graficzna oraz wygląd szybkich akcji. Został także nieco odświeżony Microsoft Store, a z systemu usunięto Skype. Dużo korzyści przynosi możliwość uruchomienia aplikacji, które przeznaczone są na system Android.