Jaki laptop edukacyjny dla dzieci wybrać?

Laptop jest urządzeniem, które może być wykorzystywane praktycznie przez wszystkie osoby bez względu na ich wiek. Dlatego producenci oferują swoje produkty w różnych wariantach i tak naprawdę dziecko od najmłodszych lat może korzystać z udogodnień technologii. Dla młodszych osób jednak laptopy mają nie tylko służyć do rozrywki, ale także mają być edukacyjne. Laptop edukacyjny dla dzieci przypomina z całą pewnością urządzenie, które jest wykorzystywane przez dorosłych.

Ogromny wybór

Producenci proponują laptopy edukacyjne dla dzieci w różnych wariantach. Inne urządzenia będą skierowane bardziej dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Wiele zależy od kolorystyki oraz kształtu. Mimo wszystko urządzenia te łączy jedna cecha konstrukcyjna – otwierają i zamykają się jak tradycyjne laptopy.

Laptop edukacyjny dla dzieci w miejscu klasycznej klawiatury posiada zwykle różnego rodzaju przyciski, które przyczyniają się do edukowania dzieci. Przybierają one formę literek, cyferek lub innych kształtów.

Dostosowanie urządzenia do wieku

Laptop edukacyjny dla najmłodszych dzieci jest prostą interaktywną zabawką. Jego celem jest nauka poprzez zabawę. Urządzenie posiada wgrane różne proste gry, które mają umilić czas małemu dziecku oraz jednocześnie edukować je. To gry, które między innymi pomagają w zapamiętywaniu kolorów, cyferek, alfabetu oraz różnych odgłosów pochodzących z otaczającego świata.

Najprostsze modele są przeznaczone już dla półrocznych dzieci, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby od najmłodszego wieku pomóc dziecku się kształcić, używając do tego sprawdzonych produktów. Laptop edukacyjny dla tak młodych osób jest banalny w obsłudze, w pełni dostosowany do możliwości kilkumiesięcznego malca. Posiada wielkie, intuicyjne przyciski, cały jest kolorowy, a więc z pewnością wzbudzi zainteresowanie u dziecka. Zwykle urządzenia te prowadzą coś na kształt rozmowy z dzieckiem. Są interaktywne, gdyż odpowiadają mu po przyciśnięciu danego klawisza. Jeśli jest to przycisk, którego kształt przypomina konkretne zwierzę, to urządzenie po jego kliknięciu oddaje głos tego osobnika.

Dla starszych dzieci, które przekroczyły pierwszy rok życia, oferowane są bardziej rozbudowane laptopy. Posiadają one więcej funkcji, które pomagają zainteresować starsze dziecko oraz umiejętnie przekazać im niezbędną wiedzę. Tutaj już zdecydowanie widać podział na laptopy skierowane dla chłopców i dla dziewczynek.

Co wybrać?

Zasada jest prosta. Trzeba dostosować urządzenie do możliwości dziecka, a więc do jego wieku. Dla kilkumiesięcznych maluchów warto zakupić laptop bardzo prosty w obsłudze. Dla ponad rocznych dzieci z pewnością trzeba pomyśleć o bardziej rozbudowanym urządzeniu, gdyż te najprostsze mogą nie zainteresować już na tyle, aby dziecko mogło się nim zająć przez dłuższy czas.

Trzeba również pamiętać o samej konstrukcji urządzenia. Nie można dopuścić do sytuacji, że dziecko bawi się urządzeniem, które posiada bardzo drobne elementy. Musi to być prosta konstrukcja, która nie jest narażona na odpadnięcie drobniejszych części.

Jeśli rodzic chce zakupić dziecku już nie laptopa zabawkę, lecz tradycyjne urządzenie, to szacuje się, że minimalny wiek dziecka na taki sprzęt wynosi około 7 lat. Wtedy dziecko jest na tyle rozwinięte, aby móc zacząć korzystać z laptopa w celach edukacyjnych. To znaczy, że dziecko siedmioletnie może zacząć korzystać z niego jako pomoc do odrabiania lekcji, poszukiwań nowych interesujących oraz przydatnych informacji o świecie i życiu oraz jako pomoc przy zdalnym nauczaniu.

Na początku warto jednak przygotowywać dziecko stopniowo, a więc od najmłodszych lat dostosowywać jego możliwości do oferowanego sprzętu. Laptop edukacyjny dla dzieci powinien być na samym początku bardzo prostym i bezpiecznym dla malucha urządzeniem. Z biegiem czasy należy inwestować w coraz bardziej rozbudowany oraz funkcjonalny sprzęt, tak by dziecko mogło bez problemu dopasowywać do niego swoje możliwości intelektualne. Trzeba pamiętać, że laptop jest jednak tylko jedną z metod pomocy dla rodzica, aby zagwarantować dziecku zdrowy rozwój.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl