Jak zadbać o bezpieczny biznes w sieci? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Prowadzenie swojej firmy nie jest łatwe i wie to każdy przedsiębiorca. Konkurencja na rynku jest duża, a do tego często zmieniają się przepisy. Ale są też nowe zagrożenia. Otóż firmy coraz częściej wykorzystują możliwości jakie daje Internet. Dzięki niemu można pracować zdalnie, komunikować się, ale też prowadzić elektroniczny obieg dokumentów. Niestety oznacza to także ryzyko. Co 11 sekund dochodzi do cyberataku. Warto więc dowiedzieć się więcej, jak prowadzić bezpieczny biznes w sieci.

Na jakie cyberprzestępstwa są narażeni właściciele firm?

Można powiedzieć, że cyberprzestępcy nie śpią. Coraz częściej tworzą nowy wachlarz narzędzi, których celem jest dokonywanie cyberataków. Wykorzystuje się tutaj ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania, ale też kradzież danych czy blokowanie dostępu do danych przedsiębiorstwa. Wyobraźcie sobie, że wraz z pandemią ilość cyberataków znacząco się zwiększyła. Bardzo popularny model cyberprzestępstwa polega na zablokowaniu ważnych danych na komputerze danego przedsiębiorstwa w celu wyłudzenia okupu. W czasach lockdownu wiele firm wprowadziło pracę zdalną, co niestety spowodowało także, że ilość ataków się zwiększyła. Firma CheckPoint Research przygotowała raport na temat skali zagrożeń cybernetycznych. Dochodziło nawet do 900 ataków tygodniowo. Rok 2021 spowodował wzrost cyberataków o ponad 50% w zestawieniu z latami ubiegłymi. Taka sytuacja utrzymuje się nadal. Co ciekawe ponad 50% wszystkich cyberataków dotyczyło, ale też dotyczy małych oraz średnich firm. Jest to spowodowane tym, że w takich firmach nie stosuje się zbyt dużych zabezpieczeń. Wyobraźcie jeszcze sobie, że ok. 60% firm, które zostały zaatakowane przez cyberprzestępców upada w ciągu 6 miesięcy od cyberataku. Czas to zmienić. Dlatego warto postawić na obsługę IT z Wrocławia.

bezpieczny biznes w sieci

Zadbajcie o cyberbezpieczeństwo

Należy zadbać o cyberbezpieczeństwo. Tutaj znaczenie ma nie tylko przeszkolenie kadry, ale też przyjęcie odpowiedniej strategii. Zacznijmy od prostych rzeczy. Na pewno należy dokonywać bieżących aktualizacji oprogramowania. Warto wiedzieć, że właśnie dzięki aktualizacjom naprawiane są błędy i luki w danym oprogramowaniu. Należy także wykonywać kopie zapasowe, ale też trzymać je na nośnikach zewnętrznych. Zaleca się stosowanie tylko i wyłącznie mocnych haseł. Bardzo skuteczna jest identyfikacja oraz uwierzytelnienie przy zastosowaniu metod biometrycznych. Każdego roku należy przygotowywać bądź zlecać przygotowanie audytu bezpieczeństwa systemu informatycznego. Taką usługę może wykonać firma IT we Wrocławiu.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w sieci?

Niewątpliwie wsparcie fachowców i specjalistów jest ważne. Niezależnie czy mieszkacie w Warszawie, Poznaniu czy we Wrocławiu IT outsourcing ma wiele narzędzi, dzięki którym można w znaczący sposób poprawić ochronę swojej firmy. Na pewno należy regularnie szkolić pracowników. Trzeba też stosować, ale wcześniej przygotować procedury reagowania na potencjalne zagrożenia. Bardzo skutecznym narzędziem jest SOC, a więc Security Operations Center. Centra Operacji Bezpieczeństwa wykorzystują nowoczesne technologie, zatrudniają specjalistów, którzy szybko wykrywają zagrożenia. Nie można jeszcze zapominać o tym, jak duże znaczenie ma stosowanie aplikacji szyfrujących, co pozwala zabezpieczyć obieg dokumentów i ich dostanie się w niepowołane ręce.

Małe rzeczy duże znaczenie

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i niewątpliwie tak jest w przypadku ochrony przed cyberatakami. Poza wyszkoleniem pracowników i stosowaniem dobrych programów antywirusowych czy zapór sieciowych, należy zadbać o to, by pracownicy wykorzystywali firmowe sprzęty do pracy. W żadnym wypadku nie mogą korzystać z nich w celach prywatnych, nawet po to, by sprawdzić swój e-mail. Najłatwiej wtedy popełnić błąd i kliknąć w niepożądany link, co może zakończyć się cyberatakiem.

Inwestowanie w ochronę przed zagrożeniami ma znaczenie. Jeżeli zastanawiacie się nad programem antywirusowym, to wybierzcie wersję płatną. Oczywiście antywirus powinien być dobrany pod kątem Waszej firmy i ryzyka cyberataku, jakie występuje.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl