Jaka kamera samochodowa? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Choć obecnie użytkowane samochody są naprawdę bogato wyposażone w różnego rodzaju gadżety i dodatki, to jednak zawsze znajdzie się w nich miejsce na jeszcze jeden lub dwa dodatkowe akcesoria. A nie da się ukryć, że tym najchętniej kupowanym przez wielu kierowców, jest rejestrator samochodowy. Czym jest taka kamera, do czego jest wykorzystywana, a co najważniejsze, jak ją poprawnie wybrać?

Czym jest kamera samochodowa?

Kamera samochodowa to niewielkie urządzenie, które podwieszane jest w przedniej szybie i które cały czas rejestruje przestrzeń przed autem. Zapytać jednak można, po co właściwie nagrywać podróż samochodem? Jaki jest w tym cel, że ma się nagraną poranną drogę do pracy? Głównym powodem, dla którego kamery samochodowe są kupowane, jest zapewnianie sobie bezpieczeństwa. Jak się bowiem okazuje, w samochodzie podczas jazdy grozić nam może np. bezprawne zatrzymane przez policję, czy też stłuczka, w której policja nie jest w stanie wskazać sprawcy. Nie da się ukryć, że kamera może służyć również po prostu do nagrywania rekreacyjnych jazd samochodem po pięknych okolicach.

Jak wybrać rozdzielczość?

Jak zatem widać, posiadanie takiego rejestratora jest w stanie przynieść kierowcy naprawdę wiele korzyści. Pytanie tylko jakie sobie wielu z nich zadaje, to jaka kamera samochodowa będzie najlepsza? Jakimi cechami powinna się ona charakteryzować, aby możliwie najlepiej spełniała swoje zadania?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas kupowania kamery samochodowej jest to, aby zadbać o jakość rejestrowanego przez nią obrazu. Na co powinno się zwrócić uwagę w tym zakresie? Przede wszystkim na to, z jaką rozdzielczością będzie on nagrywany, oraz co najważniejsze, przy jakiej ilości klatek na sekundę. Obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD, która jest wystarczająca do potrzeb przeciętnego użytkownika. Zapewnia dobry obraz, a jednocześnie pliki nie zajmują zbyt wiele miejsca na karcie pamięci. Jak się jednak okazuje, znacznie ważniejszą cechą jest ilość klatek, które określają płynność nagrania. Często producenci chwalą się ogromną rozdzielczością ich produktów na poziomie nawet 4K, lecz przy standardowej ilości klatek na poziomie 30. Kupowanie takiego modelu jest błędem, ponieważ znacznie lepszym wyjściem jest kupienie zwykłego rejestratora o rozdzielczości Full HD, lecz z 60 klatkami na sekundę.

Jaka obsługa karty pamięci?

Kolejną bardzo ważną cechą dla jakości nagrywanego obrazu, jest obsługiwana przez daną kamerę karta pamięci. Oczywiście kamera musi działać z możliwie jak największymi modelami, tak by na raz można było nagrać dużą porcję materiału. Co jednak równie ważne, kamera musi posiadać odpowiednią szybkość zapisu, tak aby nadążać za rejestrowanym obrazem i nie przycinać go, jeśli nie zapisze go na kartę zbyt szybko. Taki efekt bardzo często zdarza się w przypadku tanich modeli kamer.

Jaki kąt nagrywania?

Ostatnia z najważniejszy spraw, o których trzeba pamiętać podczas szukania odpowiedniej kamery samochodowej, jest określenie tego, jaki powinna ona mieć kąt nagrywania. Innymi słowy, jak szeroki jest zakres jej obiektywu. Zadecydowana większość obecnych na rynku modeli posiada obiektyw o szerokości około 120 stopni. Jest to dobre rozwiązanie, choć dla wielu użytkowników niewystarczające. Dlatego też często lepiej poszukać modelu o 150, a nawet 180 stopniach, co zapewni nagrywanie całej przestrzeni przed autem.

Niezbędne dodatki

Oczywiście kamera samochodowa to nie tylko zwykłe nagrywanie obrazu. Może również posiadać kilka innych ciekawych funkcji, jeśli tylko zostanie w nie odpowiednio doposażona. Jednym z ciekawszych dodatków do kamer jest z pewnością moduł GPS. Dzięki niemu po pierwsze będzie można monitorować cały czas prędkość pojazdu, lecz co najważniejsze, kamera będzie w stanie nakładać obraz na mapę.
Innego rodzaju bardzo interesującym dodatkiem jest tryb nagrywania nocnego. Dzięki niemu kamera znacznie lepiej nagrywa po zmroku, co jest bardzo przydatne, ponieważ w czasie zimy noc zapada bardzo wcześniej, a w tym czasie zwykłe kamery często niezbyt dobrze sobie radzą przykładowo z nagrywaniem rejestracji samochodów. Kamera z trybem nocnym nie ma takiego problemu.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.