Najlepsze z najlepszych, czyli ranking procesorów w smartfonach

Procesor zwany niekiedy mózgiem smartfona to centralny podzespół tego urządzenia odpowiadający za obliczenia, analizę oraz wartościowanie informacji i liczb. Z tego względu tak ważne jest, by procesor w smartfonie był wytrzymały i spełniał wymagania szybkiej pracy. Jakie więc procesory plasują się na czołowych pozycjach w 2020 roku oraz w których urządzeniach ich szukać? Na to i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Najlepsze z najlepszych

Sporządzając ranking procesorów w smartfonach należy wyraźnie oddzielić procesory super wytrzymałe, mające ogromną moc obliczeniową i stanowiące hit na rynku, uniwersalne służące wielu aktywnościom oraz te przeznaczone ściśle dla graczy. Najpierw zajmiemy się więc najmocniejszym na rynku sprzętem. Tego typu procesory znakomicie radzą sobie z funkcjonowaniem wszelkich aplikacji, wymagającymi grami jak i wielogodzinną pracą czy przetwarzaniem zdjęć. Jak więc dokonać wyboru tego typu smartfona z wyróżniającym się ponad średnią procesorem?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze telefonu zazwyczaj jako pierwszy pojawia się dylemat systemu operacyjnego i stajemy przed wyborem: iPhone czy Android. Spoglądając z perspektywy systemu operacyjnego zauważamy, że na wyraźne prowadzenie wysuwają się tu produkty Apple. Telefony z serii iPhone 11 i jego nowsze odpowiedniki dysponują jednymi z najlepszych na rynku uniwersalnych procesorów Apple A13 Bionic. Na forach branżowych procesor ten jest chwalony, za szybką i niezawodną pracę a telefony weń wyposażone cechują się dobrymi parametrami pracy. Wydaje się więc, że w takim wypadku iPhony nie mają sobie równych, a jednak! Dużą konkurencję stanowią Androidy wyposażone w konkurencyjny i równie dobry jak Bionic procesor Snapdragon. W wyniku wielu ulepszeń w tym roku pojawił się na rynku model procesora Snapdragon, który pod względem parametrów prześcignął Bionica od Apple wykazując się większą szybkością działania i minimalnie większą mocą obliczeniową. Tego typu procesory Snapdragon 865 znajdziemy w takich telefonach jak: OnePlus 8 T, Xiaomi Mi 10T pro, Asus Rog phone czy Samsung Galaxy S 20.

Optymalne i uniwersalne

Większość użytkowników nie wymaga jednak drogich i super wytrzymałych procesorów zadowalając się klasycznymi, ale z wyższej półki procesorami uniwersalnymi. Są one przeznaczone do podstawowych funkcji wymaganych w nowoczesnym smartfonie i zapewniają dobrą i długotrwałą pracę. Na pierwszym miejscu w tej kategorii plasują się starsi bracia najlepszego na rynku Snapdragona, czyli procesory o oznakowaniu numerowym Snapdragon 855 dostępne w najnowszych modelach telefonów Xiaomi, m.in. Xiaomi Mi 10.

Na kolejnych miejscach zestawienia najlepszych uniwersalnych procesorów 2020 roku umieścimy poprzednie wersje procesora Snapdragon o numerach kolejno 845, 835, 730, 710. Zgodnie z kolejnością każdy z nich jest nieco wolniejszy jednakże ogólnie na rynku nie mają sobie równych. Trzy ostatnie procesory znaleźć można chociażby w popularnych na rynku smartfonach Xiaomi Mi 9T oraz Samsung Galaxy A80. Osobną kategorią jest procesor HiSilicon Kirin, który jest bardzo wydajny i wytrzymały z czym plasuje się na równi z Snapdragonami od 835 w dół jednakże tu pojawia się pewien haczyk. Smartfony Huawei, w których umieszczono ten procesor z racji konfliktu amerykańsko-chińskiego mają problem z dostępem do niektórych usług Google, co może zniechęcić część użytkowników do tego typu smartfonów. Mimo to jeśli chodzi o sam procesor, to Kirin w niczym nie ustępuje konkurencji.

Ranking procesorów w smartfonach dla graczy

Osobną kategorią są procesory dla gamerów. Na czołówkę wysuwają się oczywiście Snapdragony oraz Apple A 13 Bionic. Jednak pod względem wytrzymałości gier i przetwarzania obrazu gonią je procesory Samsung Exynos 9825 oraz HiSilicon Kirin 990. Mimo to pamiętajmy, iż optymalny smartfon do gier to nie tylko procesor, ważne będą też odpowiednio duża pojemność pod względem RAM-u oraz wyświetlacz o jak najwyższej rozdzielczości. Będzie to szczególnie ważne, gdy chcemy korzystać ze smartfona do grania w okularach VR.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.