Jaki ekspres do kawy? Rodzaje ekspresów i ich najważniejsze parametry

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki mocnej kawy? A może przepadasz za kremowym cappuccino? W takim przypadku warto pomyśleć o zainwestowaniu w ekspres do kawy – razem z tym urządzeniem przygotowanie aromatycznego naparu stanie się jeszcze prostsze!

W sklepach z AGD można znaleźć dzisiaj różne rodzaje ekspresów do kawy, które dodatkowo mają rozmaite funkcje do wyboru. Gdy nie mamy rozeznania, często pojawia się pytanie – jaki ekspres do kawy kupić? Jeżeli również masz ten problem, sprawdź nasz poradnik zakupowy, aby wybrać dla siebie najlepsze urządzenie.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy to kilka typów urządzeń, dlatego w pierwszej kolejności warto poznać ich warianty, aby w ten sposób dopasować właściwe urządzenie do swoich potrzeb.

Ekspresy do kawy dzieli się na:
– ekspresy ciśnieniowe automatyczne
– ekspresy ciśnieniowe kolbowe
– ekspresy na kapsułki
– ekspresy przelewowe

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne
To urządzenie przeznaczone dla osób, które chcą łatwo przygotowywać kawę taką, jak w kawiarni. Automatyczne ekspresy ciśnieniowe samodzielnie mielą kawę ziarnistą, zaparzają ją i spieniają mleko – wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj napoju na panelu sterowania, a pod dyszę podstawić filiżankę.

Takie ekspresy są dość drogie – zwykle jest to wydatek ponad 1,5 tysiąca złotych, niemniej jednak są bardzo wygodne w użytkowaniu i stanowią najpopularniejszy wybór wśród amatorów pysznej kawy.

Ekspresy ciśnieniowe kolbowe
To drugi typ ekspresów ciśnieniowych, który częściej spotykany jest w kawiarniach czy restauracjach. W tym przypadku konieczne jest nabijanie kawy w specjalną kolbę, czyli niewielki pojemnik, który umieszcza się pod wylotem gorącej wody pod ciśnieniem.

Ekspresy kolbowe są zatem bardziej wymagające w użytkowaniu, ale także mają swoich fanów. W tych urządzeniach znajduje się także dodatkowa końcówka do spieniania mleka, dlatego zabieg ten należy wykonać osobno, a potem dodać mleko do kawy.

Kolbowe ekspresy do kawy można kupić w niższych cenach niż ekspresy automatyczne.

Ekspresy na kapsułki
To jedne z najtańszych ekspresów dostępnych obecnie w sprzedaży – ekspresy na kapsułki są wygodne w użytkowaniu, ale przygotowywana przez nie kawa nie jest takiej samej jakości jak ta z ekspresu ciśnieniowego.

Do korzystania z tego typu ekspresów konieczne jest regularne kupowanie specjalnych kapsułek z kawą. Kapsułki umieszcza się wtedy w urządzeniu, które automatycznie ją przyrządza.

Ekspresy przelewowe
W końcu do wyboru są ekspresy przelewowe. W takim urządzeniu kawa zalewana jest wodą pod normalnym ciśnieniem. W ekspresach przelewowych stosuje się specjalne filtry papierowe.

Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

Dla amatorów dobrej kawy najlepszym zakupem będzie ekspres ciśnieniowy automatyczny. Zatem, jaki ekspres do kawy tego rodzaju sprawdzi się najlepiej?

Przy zakupie ekspresu ciśnieniowego warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:
– moc – duża moc urządzenia przekłada się na jego szybszą pracę, poleca się modele, które mają moc od około 1250 W
– ciśnienie podawane w barach – wyższe ciśnienie to lepsza jakość kawy, optymalny wybór to urządzenie o 12-15 barach
– pojemność ekspresu – przekłada się na liczbę filiżanek kawy, jaką można z nim przygotować
– liczba dysz – jedna albo dwie, przy dwóch można jednocześnie przygotować dwie kawy
– młynek wbudowany w ekspres – mieli kawę na bieżąco, dlatego jest ona bardziej aromatyczna i ma więcej smaku
– system spieniania mleka – może być wbudowany lub osobny
– rodzaje programów – im więcej, tym lepiej, ponieważ można wtedy łatwo przyrządzić ulubioną kawę
– program do czyszczenia ekspresu – bardzo pomocny, ponieważ w urządzeniu odkładają się zanieczyszczenia, kamień, zastosowanie specjalnego programu ułatwia utrzymanie go w czystości i zapewnia wyśmienity smak kawy
– sposób sterowania – najnowocześniejsze urządzenia mają ekrany dotykowe, na których wybiera się rodzaj kawy

Dobre ekspresy do kawy można kupić obecnie w wielu sklepach – sprawdzone, polecane modele dostępne są także online, gdzie można trafić na wiele atrakcyjnych promocji.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl