Mop parowy czy warto? Zalety i wady mopów parowych

Mopy parowe szturmem weszły do użycia parę lat temu. Dzisiaj nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia bez konieczności stosowania detergentów, ale także dezynfekują różne nawierzchnie. Czy warto zdecydować się na kupno tego urządzenia? Sprawdź główne zalety i wady mopów parowych.

Czym jest mop parowy?

Sprzęt jak mop parowy generuje parę wodną z wody, którą umieszcza się w jego pojemniku. Mop parowy to mop elektryczny, dlatego należy podłączyć go do prądu, aby grzałka podgrzała wodę i wytworzyła parę.

Na mopie parowym znajduje się nakładka, najczęściej wykonana z chłonnej mikrofibry, która służy do czyszczenia nawierzchni. Urządzenie może być też wyposażone w innego rodzaju końcówki w zależności od wybranego modelu, na przykład w dyszę, która koncentruje parę wodną.

Z mopa parowego można korzystać w różnych pomieszczeniach. Nadaje się on między innymi do mycia płytek ceramicznych, paneli podłogowych laminowanych, winylowych, a nawet drewnianych. Można korzystać z niego nie tylko do podłóg twardych, ale również do dywanów, wykładzin, tapicerek czy do ścian. Nie jest jednak zalecany do podłóg lakierowanych, ponieważ może spowodować ich uszkodzenie.

Nowoczesny mop parowy czy warto go kupować? Warto poznać zalety i wady tego sprzętu.

Mop parowy – zalety

Używanie mopa parowego związane jest z wieloma zaletami. Dlaczego warto zdecydować się na zakup takiego sprzętu?

– Skuteczne i szybkie sprzątanie – mop wytwarzający parę bardzo dobrze radzi sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, między innymi z zaschniętymi zabrudzeniami. Produkcja pary jest stała, dlatego mop bardzo szybko usuwa brud.
– Brak konieczności stosowania detergentów – do korzystania z mopa parowego nie trzeba używać dodatkowych detergentów, na przykład płynów do mycia podłóg.
– Wszechstronne zastosowanie – z mopa parowego można korzystać do mycia podłóg, ale również urządzenie to nadaje się do czyszczenia innych nawierzchni, na przykład tekstyliów, płytek ceramicznych i fug między płytkami. W zestawie można znaleźć różne akcesoria, aby dopasować je do zadania.
– Łatwa obsługa – korzystanie z mopa parowego jest bardzo proste, sprzęt ten nie wymaga specjalnej obsługi, ponieważ używa się go podobnie jak zwykłego mopa.
– Dezynfekcja, usuwanie drobnoustrojów – mop parowy skutecznie radzi sobie z różnymi drobnoustrojami, na przykład z bakteriami, pleśniami, wirusami, a nawet z pasożytami.
– Ergonomiczna praca – nowoczesne mopy parowe są wyposażone w stopy o specjalnym kształcie, a także ruchome przeguby, które pozwalają na łatwe dotarcie do każdego zakamarka.

Mop parowy – wady

Chociaż mopy parowe mają wiele zalet, warto wskazać, że mają one również swoje wady. Zatem przed dokonaniem zakupu warto wziąć je od pod uwagę. Jakie są minusy mopów parowych?

– Nie nadają się do każdej podłogi – mopy nie są polecane do podłóg lakierowanych, ponieważ mogą uszkodzić warstwę lakieru. Wybrane modele mogą być używane także na podłogach drewnianych – dotyczy to mopów, które mają regulację ilości pary, dlatego nie pozostawiają zawilgoconej nawierzchni.
– Wymagają podłączenia do prądu – zbyt krótki przewód może ograniczać zasięg urządzenia. Może być konieczne zastosowanie dodatkowego przedłużacza. Alternatywą może być zakupienie modelu bezprzewodowego, który wyposażony jest w akumulator.

Redakcja elektroodpadyprostezasady.pl